CELIŃSKA KALIŃSKA MIKOŁAJCZYK
kancelaria radców prawnych SP.P.
Kredyty z WIBOR / SKD
Zapraszamy do kontaktu Klientów posiadających kredyty złotowe z oprocentowaniem opartym o wskaźnik WIBOR lub posiadających pożyczki/kredyty konsumencie do kwoty 255.550,00 zł. Uważamy, że każda sprawa kredytu złotówkowego z WIBOR wymaga indywidualnego podejścia i precyzyjnej analizy umowy kredytowej oraz dokumentów towarzyszących. Umowy pożyczek lub kredytów konsumenckich mogą być zaś dotknięte takimi wadami, których wystąpienie umożliwia uzyskanie tzw. darmowego kredytu, czyli kredytu/pożyczki bez konieczności spłaty odsetek i innych kosztów.
Na początku współpracy Klient otrzyma od nas analizę umowy, w tym z wyliczeniami swoich potencjalnych roszczeń przeciwko bankowi oraz informacją o wszelkich opłatach i kosztach związanych ze sprawą.
Reprezentujemy naszych Klientów na każdym etapie postępowania sądowego, jak i przedsądowego lub mediacyjnego, a w razie konieczności także na etapie postępowania egzekucyjnego przeciwko bankowi. Pomagamy Klientowi przygotować się do udziału w rozprawie, aby zminimalizować jego stres i ułatwić osobiste wystąpienie przeciwko bankowi.
Na czym polega sankcja kredytu darmowego (SKD) / darmowy kredyt / darmowa pożyczka?
Sankcja kredytu darmowego została przewidziana w ustawie z dnia 12.05.2011 roku o kredycie konsumenckim. Jest to możliwość spłaty zaciągniętego przez konsumenta kredytu/pożyczki bez ustalonych w umowie odsetek (oprocentowania) i innych kosztów kredytu. Innymi słowy, w przypadku skutecznego zastosowania tej sankcji, Klient zwraca do banku / pożyczkodawcy wyłącznie pożyczoną kwotę kredytu lub pożyczki. Kredyt staje się darmowy.
Powyższa sankcja może znaleźć zastosowanie:
- Ndo umów kredytów lub pożyczek, których wartość nie przekracza 255.550,00 PLN albo równowartości tej kwoty w walucie innej niż PLN,
- Njeżeli taka umowa dotknięta jest wadami wskazanymi w przepisach,
- Njeżeli po stwierdzeniu wad umowy, konsument złoży kredytodawcy/pożyczkodawcy stosowne pisemne oświadczenie o skorzystaniu z sankcji.
Mimo różnorodności umów, ich różnej obszerności, całego wachlarza sposobów ustalenia oprocentowania czy mnogości instytucji kredytowych/firm pożyczkowych najczęstszymi wadami, które upoważniają do skorzystania z SKD są m.in.
- Nniewłaściwa forma zawarcia umowy,
- Nbłędy w oznaczeniu stron umowy, błędy lub braki dotyczące uregulowania głównych warunków umowy, całkowitej kwoty kredytu, kosztów i opłat, zasad oprocentowania czy terminów wypłaty lub spłaty kredytu,
- Nwadliwe obliczenie RRSO, zaniżenie RRSO,
- Nustalenie odsetek za opóźnienie powyżej odsetek maksymalnych przewidzianych przepisami.
W przypadku stwierdzenia wad, należy złożyć kredytodawcy pisemne oświadczenie o skorzystaniu z SKD. W takiej sytuacji kredytodawca może dobrowolnie przeliczyć kredyt do spłaty, ale już bez odsetek i pozostałych kosztów oraz zwrócić kredytobiorcy wpłacone dotychczas odsetki i koszty. Jeżeli nie dokona tego dobrowolnie, wówczas do sądu należy skierować pozew z następującymi roszczeniami:
- No ustalenie, że kredyt jest należny bez odsetek i kosztów,
- No zwrot wszystkich dotychczas wpłaconych odsetek i kosztów.
Na czym może zostać oparte powództwo w przypadku kredytu z WIBOR?
Wskaźnik referencyjny WIBOR, najczęściej 3M lub 6M, używany jest w umowach kredytowych w PLN ze zmiennym oprocentowaniem. Wysokość oprocentowania kredytu zależy właśnie od zmian wskaźnika WIBOR. Wahania wskaźnika na rynku mają proste przełożenie na wysokość każdej raty kredytu: gdy WIBOR rośnie – rosną raty kredytu, gdy WIBOR spada – raty kredytu maleją.
WIBOR jest stawką, według której to banki udzielają sobie pożyczek. Obecnie WIBOR jest administrowany przez GPW Benchmark S.A., który w założeniu ma czuwać nad prawidłowością ustalania tego wskaźnika. Dokonane przez nas analizy wskazują jednak, że umowy kredytowe w PLN z WIBOR, mimo że w założeniu miały opierać się o wskaźnik obiektywny, za który banki uważają właśnie WIBOR, można zakwestionować przede wszystkim z dwóch powodów.
Po pierwsze, banki nie udzielały kredytobiorcom rzetelnych informacji, czym jest WIBOR, nie informowały o zasadach ustalania tego wskaźnika, w szczególności, że wpływ na jego wysokość mają również banki komercyjne, czyli te same, które przecież udzielają konsumentom kredytów oprocentowanych z udziałem tego wskaźnika. Nie wskazywały w sposób prawidłowy, czytelny i zrozumiały na ryzyka, które wiążą się z jego zastosowaniem. W konsekwencji kredytobiorcy zostali pozbawieni możliwości w pełni racjonalnego podjęcia decyzji o zawarciu umowy i skorzystania z produktu pokoleniowego – wpływającego na ich losy przez kilkadziesiąt lat. Decyzję podejmowali w oparciu o nierzetelne dane.
Po drugie, zakwestionowaniu podlegać muszą sam sposób i zasady ustalania wskaźnika WIBOR, opierające się na udziale w jego tworzeniu przez zainteresowane banki. Korzystanie we wzorcach umownych z klauzuli oprocentowania odwołującej się do wskaźnika WIBOR stanowi więc klauzulę nieuczciwą i niedozwoloną, która jako taka może być kwestionowana.
Tak Każdą poczynione ustalenia stanowią poparcie przede wszystkim dla roszczeń o:
- Nustalenie przez sąd nieważności całej umowy kredytowej lub
- N„odwiborowienie” umowy, czyli usunięcia z umowy niedozwolonych zapisów odwołujących się do WIBOR-u i pozostawienia oprocentowania z samą marżą banku (usunięcie WIBOR-u).
Każdą sprawę należy jednak zawsze zbadać indywidualnie i przyjąć strategię najlepszą w danej sytuacji, mając na uwadze również oczekiwania i możliwości Klientów.
Warianty rozliczeń z Kancelarią
Serdecznie zapraszamy do podjęcia współpracy z nasza Kancelarią. Płatność za prowadzenie sprawy opiera się na wynagrodzeniu wstępnym i wynagrodzeniu prowizyjnym za sukces (success fee). Wynagrodzenie prowizyjne płatne jest dopiero w przypadku uzyskania korzystnego wyroku lub zawarcia ugody z bankiem.
Wraz z analizą sprawy, Klient otrzymuje zawsze rzetelną informację o zasadach i kosztach współpracy z Kancelarią.
Masz inne pytania lub wątpliwości? Chętnie odpowiemy. Skontaktuj się z nami: tel. 506 358 750 lub e-mail: wibor@kancelariackm.pl
Gwarantujemy kompleksowe zajęcie się Twoją sprawą. Zgłoś się po bezpłatną analizę umowy i wycenę.